Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Piggtittare 13385351



*

nr 1338 5351


Piggtittare

mirror, 74x51cm,


Spegel, 74x51cm


Estimate:

500

Auction date:

Monday July 27 2020
at 20:03:30


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: piggtittare spegel speglar
  • 8291 MIRROR
    19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:03
  • 8195 MIRROR
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Width: 46 cm, damaged.
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:18
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:12
  • 8125 MIRROR
    Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:07




Ladda ner broschyr