MISCELLANEOUS / Mirrors / Piggtittare 13385351
*
nr 1338 5351
Piggtittare
mirror, 74x51cm,
Spegel, 74x51cm
Estimate:
500
Auction date:
Monday July 27 2020
at 20:03:30
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: piggtittare spegel speglar
-
8291 MIRROR
19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:03
-
8195 MIRROR
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Width: 46 cm, damaged.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:18
-
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:12
-
8125 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:07
*
Piggtittare
nr 1338 5351
Piggtittare
mirror, 74x51cm,
Spegel, 74x51cm
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday July 27 2020 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: piggtittare spegel speglar
-
8291 MIRROR
19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:03 -
8195 MIRROR
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Width: 46 cm, damaged.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:18 -
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:12
-
8125 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:07



